--:-- Næste opdatering
Regionsrådsvalg d. 19. november 2013
Kort - optalte stemmer
Ingen optælling
Optælling igang
Foreløbigt resultat
Endeligt resultat
Mandat nr.
Kandidatnavn
Kandidatliste
1
Sophie Hæstorp Andersen, København
ASocialdemokratiet
2
Martin Geertsen, København
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
3
Per Tærsbøl, Helsingør
CDet Konservative Folkeparti
4
Leila Lindén, Bornholm
ASocialdemokratiet
5
Özkan Kocak, Glostrup
ASocialdemokratiet
6
Susanne Langer, København
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
7
Bergur Løkke Rasmussen, København
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
8
Henrik Thorup
ODansk Folkeparti
9
Charlotte Fischer
BRadikale Venstre
10
Maja Højgaard, Brøndby
ASocialdemokratiet
11
Carsten Scheibye, Bornholm
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
12
Hans Toft, Gentofte
CDet Konservative Folkeparti
13
Lise Müller, Gentofte
FSF - Socialistisk Folkeparti
14
Torben Kjær, Hillerød
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
15
Flemming Pless, København
ASocialdemokratiet
16
Randi Mondorf, Rudersdal
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
17
Marlene Harpsøe
ODansk Folkeparti
18
Erik R. Gregersen, Amager
ASocialdemokratiet
19
Karin Friis Bach
BRadikale Venstre
20
Niels Høiby, Farum
ILiberal Alliance
21
Mette Abildgaard, København
CDet Konservative Folkeparti
22
Hanne Andersen, Ballerup
ASocialdemokratiet
23
Annie Hagel, Helsingør
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
24
Per Seerup, Frederikssund
ASocialdemokratiet
25
Anne Ehrenreich, Hørsholm
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
26
Finn Rudaizky
ODansk Folkeparti
27
Jens Mandrup, Amager
FSF - Socialistisk Folkeparti
28
Susanne Due, Hillerød
ASocialdemokratiet
29
Tormod Olsen, København
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
30
Ole Stark, Hillerød
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
31
Karsten Skawbo-Jensen, Frederiksb.
CDet Konservative Folkeparti
32
Lars Gaardhøj, København
ASocialdemokratiet
33
Abbas Razvi
BRadikale Venstre
34
Per Roswall, Gribskov
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
35
Kenneth Kristensen Berth
ODansk Folkeparti
36
Marianne Stendell, Allerød
ASocialdemokratiet
37
Bodil Kornbek, Lyngby-Taarbæk
ASocialdemokratiet
38
Marianne Frederik, Amager
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
39
Erik Sejersten, Frederikssund
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
40
Lene Kaspersen, Lyngby-Taarbæk
CDet Konservative Folkeparti
41
Pia Illum, Frederiksberg
ASocialdemokratiet