--:-- Næste opdatering
Regionsrådsvalg den 16. november 2021
Kort - optalte stemmer
Ingen optælling
Optælling igang
Foreløbigt resultat
Endeligt resultat
Mandat nr.
Kandidatnavn
Kandidatliste
1
Stephanie Lose, Esbjerg
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
2
Mette With Hagensen, Varde
ASocialdemokratiet
3
Bo Libergren, Odense
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
4
Dan Skjerning, Vejle
ASocialdemokratiet
5
Mette Bossen Linnet, Tønder
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
6
Anja Lund, Nordfyn
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
7
Morten Weiss-Pedersen, Middelfart
CDet Konservative Folkeparti
8
Sara Darling Berg Jørgensen, Svend
ASocialdemokratiet
9
Gitte Frederiksen, Vejle
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
10
Jette Damsø Henriksen, Sønderborg
ASocialdemokratiet
11
Annette Lundgaard, Billund
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
12
Lars Erik Hornemann, Svendborg
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
13
Annette Blynel, Svendborg
FSF - Socialistisk Folkeparti
14
Tage Petersen, Sønderborg
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
15
Anne Skau Styrishave, Odense
BRadikale Venstre
16
Kim Johansen, Nordfyn
ASocialdemokratiet
17
Sabrina Bech Røn, Esbjerg
DNye Borgerlige
18
Lars Mogensen, Esbjerg
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
19
Sarah Andersen, Varde
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
20
Mark Søgaard, Vissenbjerg
ASocialdemokratiet
21
Carsten Sørensen, Odense
ODansk Folkeparti
22
Poul Erik Jensen, Kolding
ASocialdemokratiet
23
Pernelle Jensen, Fredericia
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
24
Michael Nielsen, Kerteminde
CDet Konservative Folkeparti
25
Henriette Schlesinger, Kolding
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
26
Bente Gertz, Fredericia
ASocialdemokratiet
27
Kurt Jensen, Vejen
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
28
Suzi Würtz Kjærgaard, Kolding
FSF - Socialistisk Folkeparti
29
Preben Friis-Hauge, Varde
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
30
Bjarne Nielsen, Langeland
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
31
Roya Moore, Odense
CDet Konservative Folkeparti
32
Karsten Uno, Esbjerg
ASocialdemokratiet
33
Allan Emiliussen, Haderslev
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
34
Jørn Lehmann Petersen, Sønderborg
ASocialdemokratiet
35
Iza Alfredsen, Ærø
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
36
Karsten Byrgesen, Fredericia
DNye Borgerlige
37
Martin Schmidt Konradsen, Odense
ØEnhedslisten - De Rød-Grønne
38
Ole Marcussen, Grindsted
ASocialdemokratiet
39
Jens Wistoft, Aabenraa
VVenstre, Danmarks Liberale Parti
40
Anne Marie Geisler Andersen, Esbje
BRadikale Venstre
41
Meho Selman, Odense
ASocialdemokratiet